Zaznacz stronę

Cześć!

Nazywam się Ewa Wolańska. Pomagam rozumieć męczące sny i koszmary, dzięki czemu, zaczynasz spać spokojnie :).

Najczęściej zadawane pytania

Dla kogo są te usługi?

Skontaktuj się ze mną, jeśli niepokoją Cię Twoje sny, a jednocześnie masz gotowość do głębokiej pracy i chcesz lepiej zrozumieć siebie i swoje potrzeby.

Na co trzeba się przygotować?

Będziemy mocno kopać w Twoim świecie, symbolach sennych, a także tym, jak myślisz i co robisz na co dzień. (Uwaga: To nie tajne zaklęcia, tylko nasze myśli i zachowania są w życiu najważniejsze ;))

Często śnią mi się koszmary, czy powinienem się bać?

Powinieneś się przede wszystkim zastanowić, komu oddajesz nad sobą władzę i czego nie masz odwagi zrobić.

Mam powtarzający się sen, o co chodzi?

Jw.

Co mogę uzyskać, omawiając Twoje sny z Tobą? 

Klienci najczęściej mówią, że “dużo im się otworzyło”, że “ tak na to, nie patrzyli” i że mają “głowę pełną przemyśleń”. Ponieważ wszystko wrzucamy w kontekst Twojego życia, a czasem uzupełniamy ćwiczeniem rozwojowym, rezultatem pracy ze snami jest zazwyczaj wzrost psychiczny i osobowościowy.

Co jest trudnego w pracy ze snami?

Sny często mówią nam o tym co wypieramy, o pozytywnych, jak i negatywnych aspektach naszej osobowości, a także o dobrych i destrukcyjnych aspektach naszych zachowań. Ponieważ zazwyczaj każdy z nas uważa, że wszystko robi dobrze, czasem chwilę to trwa, zanim zrozumiemy, że może warto przemyśleć swoje poglądy. Gdy jednak w uczciwości spojrzymy na siebie, uzyskujemy równowagę wewnętrzną – z takiej przestrzeni dużo łatwiej podejmować decyzje, czerpać siłę życiową i realizować swoje marzenia.

Dlaczego trzeba zapisywać swoje sny? 

Nasza pamięć jest wspaniała, ale niezbyt doskonała :). Każdy kto zapisuje sny, odkrywa, że są one głębsze i bogatsze niż myślał. Nawet jeśli masz sny powtarzające się lub koszmary, które zdaje Ci się dobrze pamiętasz, gdy zaczniesz je zapisywać, najpewniej odkryjesz, że każdorazowo różnią się szczegółami (to ważne!). Zapisać należy od razu po przebudzeniu. Jeśli nie masz czasu, nagraj się na dyktafon, a potem przepisz. (W 90% przypadków zdziwisz się, ile w międzyczasie zapomniałeś).

Skąd mam wiedzieć, że dobrze zrozumiałem sen?

Dobrze zinterpretowany sen przestaje Ci się śnić. Kropka. Jedyny możliwy wyjątek od tej reguły jest taki: zrozumiałeś znaczenie snu, ale nic z tym nie zrobiłeś. Na przykład – sen zwrócił Ci uwagę, na toksyczną relację, lecz mimo to, wraz z upływem czasu, niczego nie zmieniasz i nie podejmujesz pracy nad sobą. Wówczas sen może przyśnić się ponownie.

Na czym polega integracja osobowości?

Wszyscy jesteśmy “w centrum” jako dzieci – rodzimy się jako istoty ciekawe świata, gotowe go eksplorować i mające głowy pełne pomysłów. Gdy dojrzewamy, na naszą psychikę wpływ ma wiele czynników – dowiadujemy się, co jest niebezpieczne, co brzydkie, kształtują się nasze przekonania odnośnie tego, co nam wolno, co damy radę zrobić i jakie mamy talenty. Te myśli i postawy niekoniecznie są zgodne z naszą wewnętrzną prawdą. Najważniejsze jednak jest przetrwanie, dlatego zaczynamy wypierać niektóre elementy naszej osobowości. Integracja osobowości polega na rozpoznaniu odrzuconych postaw i przekonań i ich bezpiecznej asymilacji we własnym życiu. W ten sposób stajemy się osobą kompletną i pozbywamy się cienia.

Czy będziemy rozmawiać o archetypach i innych abstrakcyjnych pojęciach psychologii jungowskiej? 

Carl Jung, szwajcarski lekarz i terapeuta, stworzył wspaniałe podstawy do pracy z podświadomością, jednak jego prace cechował wysoki intelektualizm. Liczni następcy Junga rozwinęli te odkrycia, nadając im aspekt praktyczny, a czasem znajdując zupełnie nowe obszary wiedzy. My skupimy się na aspekcie praktycznym :), co masz zbadać, nad czym się zastanowić, co zrobić i jakie działania podjąć.

Czy sny powiedzą mi, co mam robić? 

Być może, chociaż sny nie zawsze dają nam wyraziste wytyczne – czasem po prostu naświetlają jakąś dziedzinę życia, pokazują problem, a już naszym zadaniem jest podjąć decyzję lub znaleźć konkretne rozwiązanie w świecie fizycznym.

Co zrobić, by zapamiętać sny?

Przede wszystkim zacznij od intencji, możesz ją powtarzać w ciągu dnia, jak i wieczorem, tuż przed zaśnięciem (“chcę pamiętać swoje sny”). Po przebudzeniu poleż chwilę z zamkniętymi oczami i przypomnij sobie całość snu, w tym celu zachowaj pusty umysł, sięgając pamięcią, jedynie do tego, co przed chwilą ci się śniło. Zazwyczaj trwa to tylko chwilę. Następnie zapisz lub nagraj sen.

Podobno jesteś także hipnoterapeutą?

Tak, w Warszawie pracuję stacjonarnie jako hipnoterapeuta. Praca na poziomie głębokiego transu nieco przypomina pracę z symbolem i senną metaforą. Jeśli interesuje Cię hipnoterapia, zajrzyj na Stronę Główną.

Ile kosztują sesje? 

Minimalna ilość spotkań to 3 sesje. Dzięki temu, będziemy wiedzieć, jaki jest postęp, a Ty nabierzesz wiedzy, do własnej, dalszej samodzielnej pracy. Twoja inwestycja to 540 brutto (180 zł/sesja). Wystawiam faktury, spotykamy się online na 60 minut. W wyjątkowych przypadkach możemy spotkać się jednorazowo (250 pln), o tym zdecydujemy po konsultacji.

Jak się zapisać?

Umów się najpierw na bezpłatną 30-minutową konsultację online, zrobisz to pisząc na WhatsApp lub mailem.

… jeszcze jedno pytanie – czy to prawda, że na powstawanie koszmarów może wpływać na przykład alkohol?

Mimo wszystko, w takiej sytuacji, także warto się przyjrzeć treści snu – substancje chemiczne po prostu powodują wyolbrzymienie historii (wyobraź sobie, że ktoś zamiast mówić po cichu, krzyczy przez głośnik – taką moc ma alkohol, tak może dziać się po niektórych lekach, przy bezdechu sennym, a także w sytuacji wysokiego obciążenia stresem). Koszmary może powodować także osłabienie układu nerwowego związane z PTSD, jednak i tu warto stawiać im czoła.

Dotarłeś aż tutaj? To znaczy, że naprawdę interesuje Cię ten temat :). To super, klienci często pytają się mnie o wartościowe lektury. 

Oto, co polecam na początek:

  • Jeremy Taylor, “The Wisdom of Your Dreams”
  • Robert Moss, “Conscious Dreaming”
  • Marie-Louise von Franz  “Ścieżki snów”