Zaznacz stronę

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o hipnoterapii

utworzone przez

Hipnoterapię znamy jako ludzkość już od dawna, jednak ta metoda, szerszym zainteresowaniem zaczęła cieszyć się dopiero dzięki osiągnięciom Miltona Ericksona. Choć dzisiaj stanowi narzędzie rekomendowane przez wielu ekspertów psychologii i medycyny, większość z nas ma ciągle znikomą wiedzę na ten temat.

“Ja bym się nie dał zahipnotyzować. Bałbym się, że ktoś mi coś wdrukuje” – takie stwierdzenia świadczą o całkowitym braku zrozumienia czym hipnoterapia jest i na czym polega. Co ważniejsze jednak, często nie wiemy, komu może pomóc. Tymczasem to sprawdzona metoda przynosząca liczne korzyści.

Zastanawiasz się, czy umówić się na sesję? Oto najważniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć o hipnoterapii:

  1. Jest całkowicie bezpieczna, w trakcie sesji masz pełną kontrolę nad procesem – możesz odrzucić sugestię hipnoterapeuty lub po prostu poprosić o inne ćwiczenie. W praktyce zdarza się to bardzo rzadko, gdyż twoje potrzeby omawiane są dokładnie na początku spotkania, co gwarantuje płynność procesu. Celem hipnoterapii jest wykorzystanie zdolności umysłu do koncentracji, po to aby uzyskać efekt leczniczy lub wzmacniający.
  2. Podnosi poczucie mocy i sprawczości. Chociaż hollywoodzkie filmy, karmią nas wizjami zdobycia kontroli nad drugą osobą, trzeba wiedzieć, że te scenariusze są fikcją, nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Praktyka pokazuje coś odwrotnego, dzięki hipnoterapii, nie tracimy kontroli, odzyskujemy ją.
  3. Jest uznanym narzędziem terapeutycznym i rozwojowym. Hipnoterapia i hipnoza kliniczna stanowią uznane narzędzia wspierające leczenie wielu przypadłości, w zamyśle mają pomóc człowiekowi przejąć kontrolę nad wyzwaniami, które utrudniają mu życie. O ile sama hipnoterapia nie jest lekarstwem sensu stricto, to pomaga zmienić myślenie, zdystansować się od problemów i przywrócić poczucie kontroli. To wszystko aktywuje kolejne zmiany i przyczynia się do widocznych efektów w różnych dziedzinach życia. Bardzo częstym efektem hipnoterapii jest także efekt relaksacji, pełnego rozluźnienia i przywrócenia wiary w mądrość organizmu.
  4. Ma szeroki zakres zastosowań. Techniki hipnoterapeutyczne są użyteczne w wielu różnorodnych przypadkach związanych z wyzwaniami psychicznymi, jak i fizycznymi. Sprawdzają się przy terapii nałogów i otyłości, leczeniu depresji, lęków czy nadwrażliwych jelit, a nawet redukcji bólu. Z hipnoterapii korzystają także osoby doświadczającego przewlekłego stresu, bezsenności, a nawet cierpiące na PTSD Jednak to nie wszystko, hipnoterapia może być też narzędziem rozwojowym – podnoszącym pewność siebie, uczącym lepszego wykorzystania możliwości organizmu, dlatego też wśród klientów gabinetów znajdują się także ludzie biznesu i sportowcy.
  5. Może wymagać kilku spotkań. Podobnie jak jedna tabletka zazwyczaj nie leczy choroby, tak i zmiana nawyków myślowych czy sposobów zachowań, zazwyczaj chwilę zajmuję. Większość hipnoterapeutów oferuje swoje usługi w pakietach, a współpraca z hipnoterapeutą przypomina współpracę z trenerem. Prowadzący sesję aktywuje w człowieku pewne programy, których efekty nieraz rozkwitają długoterminowo. Umawiając się na spotkanie, warto zaufać swojej intuicji i dać sobie przestrzeń na spokojne przejście procesu.

Autor: Ewa Wolańska

Więcej informacji o hipnoterapii na stronie głównej.

Czemu mam problemy ze snem?

Czemu mam problemy ze snem?

Większość z nas przynajmniej raz w życiu doświadczyła problemów z zasypianiem. Niestety, stres, szkodliwe nawyki, zła higiena snu i życie w zgiełku miasta sprawiają, że niektórzy z tego typu problemem mierzą się niemal codziennie. Przyjrzyjmy się temu, skąd się to...

czytaj dalej